Kolejka polodowcowa

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz jej polski partner, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”,

które dofinansowały zeszłoroczny projekt pt. „SMS? …a może pocztówka!”, przyznały kolejną dotację dla SNG na pomysł pt. „Kolejka polodowcowa”.

Oba projekty – stary i nowy – są organizowane w ramach programu „Seniorzy w akcji” - jego głównymi uczestnikami są osoby które ukończyły 55 lat. Jednak co najważniejsze, w programie tym chodzi o to, by aktywność osób starszych nie skupiała się wyłącznie na nich samych, lecz na działaniach dla całej społeczności lokalnej, w tym m.in. młodzieży. Chodzi o wykorzystanie potencjału tych ludzi, którzy razem z emeryturą otrzymują wolny czas i często nie wiedzą co z nim zrobić, czują się nieprzydatni – a przecież nieraz dopiero wtedy mogą zacząć angażować się szerzej w działania społeczne, rozwijać swe pasje, wyciągać z szuflady schowane tam dawno temu pomysły… Chcemy to właśnie prowokować na naszym terenie.

Projekt „Kolejka polodowcowa” polega na zainicjowaniu przez osoby starsze w bezpośredniej współpracy z młodzieżą, turystycznej promocji regionu. Najpierw odbędą się przejazdy kolejką wąskotorową, która od początku XX wieku do lat siedemdziesiątych przewoziła mieszkańców Białośliwia oraz okolicznych wsi, i która tylko dzięki kilku „zapaleńcom” została uratowana przed złomowaniem. Jej trasa przebiega przez przepiękne leśne tereny wzdłuż rzeczki „Białośliwka” wpisane, dzięki inicjatywie wspomnianych miłośników kolejki, do rejestru „Natura 2000”. Później odbywać się będą piesze wyprawy po okolicach Wzgórz Morzewskich - wzniesieniach polodowcowych z tzw. moreną czołową, tworzącą ścianę wzdłuż olbrzymiej doliny Noteci. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w tej części naszego kraju, a pod względem geologicznym unikatowe na skalę światową. Zarówno kolejka, jak i polodowcowe krajobrazy oraz kilka innych wyjątkowych miejsc (m.in. wzgórze Gontyniec, okolice zalewu Mielimąka, głazy narzutowe…) zasługują naszym zdaniem na znalezienie się (wreszcie!) na porządnie przygotowanej mapie turystycznej regionu. Zostanie ona wydrukowana razem z opisami dzięki zebranym przez nas materiałom roboczym - zapiskom, rysunkom i zdjęciom z ciekawych tras, a także dzięki konsultacjom z ludźmi i organizacjami, które zechcą nam pomóc). Dodatkowo odbędzie się cykl spotkań z ciekawymi mieszkańcami okolicy, których zainteresowania, pasje są warte promowania.

Projekt trwa od września 2009 do kwietnia 2010r. Wszystkich, którzy dzięki posiadanej wiedzy na temat określonego wyżej regionu mogą nam pomóc, zachęcamy do kontaktu – tel. Stowarzyszenia Na Górze: 600133431

{gallery}kolejka_p{/gallery}