Edukacja Pozaszkolna - Razem 2007

RAZEM

Projekt „Edukacja Pozaszkolna RAZEM 2007” był finansowany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Rozpoczął się 27 sierpnia, a zakończył 20 grudnia 2007 roku.Dotyczył m.in. przygotowania młodych mieszkańców Rzadkowa i okolic do pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa obywatelskiego, w tym przede wszystkim lokalnego. Poza tym, dzieci i młodzież brali udział w wyprawach eksploracyjno-krajoznawczych - poznawali walory turystyczne zamieszkiwanego przez nich regionu i uczyli się je doceniać.

Uczestnicy projektu zapoznali się też z możliwościami technologii informatycznej – pracy z użyciem programów komputerowych, a także zdobywania wiedzy i nawiązywania kontaktów poprzez Internet. Dzieci i młodzież rozwijali również swoje umiejętności poprzez zajęcia plastyczne i sportowe. No i oczywiście z racji tego, że w Rzadkowie mieści się Dom Pomocy Społecznej dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, nie mogło w tym projekcie zabraknąć aspektu integracyjnego.

Poza wspomnianymi zajęciami tematycznymi, uczestnicy brali udział w imprezach współorganizowanych z partnerami projektu – pływali kajakami, motorówką i rowerem wodnym użyczonymi przez Hotel Stara Mleczarnia w Miasteczku Krajeńskim (z przygodą: holowaniem przez kajak podmywanego wodą roweru wodnego! – na szczęście wszystko było pod kontrolą organizatorów), jechali kolejką Towarzystwa Miłośników Kolejki Wąskotorowej w Wyrzysku (polecamy - zwłaszcza tym, którzy lubią bieszczadzkie klimaty!). W Restauracji Dworek w Grabównie, dzieci i młodzież uczestniczyli w wystawie efektów zajęć artystycznych (niesamowitych wytworów z gliny), połączonej z podsumowaniem konkursu plastycznego i wręczeniem nagród laureatom.

Natomiast w ramach zajęć obywatelskich, młodzież spotkała się z Wójtem w Urzędzie Gminy w Kaczorach (wypytaliśmy go o wszystko, co nas interesowało, a nawet pozostawiliśmy mu kilka spraw do załatwienia – obiecał się wywiązać!)

.Działaniem towarzyszącym temu projektowi, był międzynarodowy obóz wolontarystyczny, który odbywał się na terenie DPS w Rzadkowie, zorganizowany dzięki kontaktowi naszego stowarzyszenia ze Stowarzyszeniem „Jeden Świat” z Poznania (polskiego oddziału międzynarodowej organizacji SCI). Nasza młodzież poznała młodych ludzi z: Japonii, Słowenii, USA, Belgii, Czech, Niemiec i Polski. Zwłaszcza obleganą osobą była Ajumi, Japonka nieźle mówiąca po Polsku (uczy się naszego języka dopiero rok, ale za to intensywnie, bo zakochała się w… Chopinie).

Podsumowaniem wspólnej pracy, był wyjazd na „roboczą” wycieczkę do Piły – młodzież m.in. zwiedziła muzea, zobaczyła wystawę obrazów lokalnego artysty-malarza (trafiła też na okolicznościową wystawę ludowych szopek bożonarodzeniowych), zajrzała do biblioteki i do domów kultury (oczywiście przede wszystkim do pracowni ceramicznej), a na koniec uczestniczyła w organizowanym akurat w Pile koncercie krajowej gwiazdy (która nawet się podobała!).Natomiast my, organizatorzy, często dziwiliśmy się, że tym młodym ludziom chce się przychodzić na tzw. „zajęcia pozaszkolne” – przecież nie raz dość już mieli zajęć w szkołach… No, ale w szkołach jest jednak trochę inaczej - nieco innych rzeczy tam uczą i przede wszystkim w inny sposób… Obserwowane przez nas reakcje dzieci i młodzieży, rozmowy w trakcie zajęć, a zwłaszcza już po ich zakończeniu, uświadamiały nam ciągłe zapotrzebowanie na zajęcia, które prowadziliśmy. Były to bowiem spotkania, w których różnorodna edukacja przeplatała się z zabawą, tworząc w ten sposób atmosferę przyjazną dla rozwoju szczęśliwych, mądrych i dobrych ludzi…